به وب سایت رسمی شرکت فراتکنو خوش آمدید

اطلاعیه : امکان نصب حضوری در شهر تهران فراهم گردید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه و اعزام کارشناس با واحد فروش تماس حاصل نمائید

اثر انگشت
دستگاه حضور و غیاب
Rate this post

اثر انگشت:

همان‌طور که می‌دانید در سر انگشتان ما انسان‌ها یک‌سری خط و خطوط کوچک و یا برجستگی‌ها و فرورفتگی‌هایی وجود دارد که با چشم قابل دیدن و با دست قابل لمس هستند.

این خط و خطوط در لایه‌ی اپیدرم پوست قرار گرفته‌اند و با لمس کردن بسیاری از اشیاء، اثر این خطوط شگفت‌انگیز بر روی آن‌ها می‌ماند.

شاید اگر در گذشته‌های بسیار دور به این خط و خطوط روی انگشتان نگاه می‌کردیم متوجه علت وجود آن‌ها نمی‌بودیم اما حالا دیگر کاربردهای اثر انگشتان بر کسی پوشیده نیست.

البته شاید این اثر انگشتان کاربردهای دیگری نیز داشته باشند که هنوز متوجه آن کاربردها نشده باشیم.

یکی از این کاربردها اسکن کردن اثر انگشت به جای مانده از افراد در صحنه‌های وقوع جرم است که با توجه به منحصر به فرد بودن اثر انگشت افراد، می‌توان به‌خوبی هویت افراد را مشخص کرد.

الگوی روی زبان انسان‌ها و قرنیه‌ی چشم انسان‌ها نیز منحصر به فرد است که البته استفاده از اثر انگشت در تشخیص هویت آسان‌تر است.

اثر انگشت، یکی از شگفتی‌های بدن انسان

البته جالب است بدانیم که یکی از خصوصیاتی که خداوند در دنیا قرار داده این است که سر انگشتان ما به‌خوبی اثر و ردپایی از خودشان را در سطوح صاف و صیقلی مثل شیشه، فلز و یا سنگ‌های پلیش خورده و صاف شده می‌‌گذارند.

اگر می‌پرسید که این اتفاق چگونه رخ می‌دهد باید گفت در واقع غده‌هایی به نام غده‌های اکرین یا مروکرین در بدن ما وجود دارد که ترشحات، تعریق و چربی حاصل از این غدد در اثر گذاشتن و باقی ماندن این اَشکال منحصر به‌فرد موثر است.
در واقع از در کنار هم قرار گرفتن این خط و خطوط الگها یا پترن‌هایی تشکیل می‌شود که این الگوها تقریبا منحصر به فرد هستند.

در واقع هیچ دو نفری را نمی‌توان یافت که اثر انگشتان مشابهی داشته باشند.

بیشتر بخوانید : مزایا و معایب تشخیص هویت بیومتریک چیست؟

 

شانس وجود دو اثر انگشت مشابه یک در ۶۴ میلیارد است.
شاید یکی دیگر از کاربردهای این رگه‌های ریز و منحصر به‌فرد روی انگشتان ما ایجاد اصطکاک و کمک به نگهداری بهتر وسایل توسط انگشتان باشد.

چند حقیقت جالب از اثر انگشت

نکته‌‎ی جالب توجه دیگر این است که در دوقلوهای همسان که همه چیز به شکل یکسان می‌باشد نیز اثر انگشتان متفاوت است و چندی پیش بود که در مقایسه بین فناوری تشخیص چهره‌ی آیفون ایکس و فناوری تشخیص اثر انگشت آیفون‌های مدل قبلی مثل آیفون ۸ این نکته بیان شد که دوقلوهای یکسان می‌توانند سیستم تشخیص چهره را فریب دهند اما سیستم تشخیص اثر انگشت را نمی‌توانند فریب دهند.

همان‌طور که می‌دانید در گوشی‌های هوشمند جدید از فناوری‌هایی مانند تشخیص اثر انگشت، تشخیص چهره و تشخیص قرنیه جهت احراز هویت کاربران استفاده می‌شود.
البته یک نکته‌ی بسیار جالب دیگر در مورد اثر انگشتان این است که این روش تشخیص هویت از روش تشخیص به‌وسیله‌ی DNA هم مطمئن‌تر است.
در واقع دوقلوهای همسان می‌توانند DNAهای مشابهی را به‌صورت مشترک داشته باشند اما در اثر انگشت این‌طور نیست و همان‌طور که بیان شد دوقلوهای همسان اثر انگشت منحصر به‌فردی را دارند.
اثر انگشت انسان‌ها زمانی که در رحم مادرشان هستند در حال شکل‌گیری است.
در مورد میزان منحصر به‌فرد بودن اثر انگشت گفته می‌شود که احتمال اینکه دو شخص دارای یک اثر انگشت یکسان باشدن یک به شصت و چهار میلیارد است و این بدین معنی است که از هر ۶۴ میلیارد نفر شاید فقط دو نفر اثر انگشت مشابه یکدیگر داشته باشند و این احتمال، میزان ضریب دقت را به‌شدت افزایش می‌دهد که به همین علت در تشخیص هویت افراد از اثر انگشت می‌توان به‌عنوان یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها استفاده کرد.
البته نکته‌ی جالب دیگری نیز از دنیای اثر انگشت وجود دارد و آن‌هم این است که یک هکر توانسته بود اثر انگشت وزیر دفاع آلمان را از روی یک عکس بازسازی کند و او همان هکری بود که توانسته بود سیستم تشخیص اثر انگشت آیفون ۵S را بعد از در طول ۲۴ ساعت ابتدایی عرضه‌ی آیفون ۵S شکست دهد و قفل گوشی را باز کند.

اثر انگشت، یکی از شگفتی‌های بدن انسان

 

روش‌های تشخیص اثر نگشت

راه‌ها و روش‌های مختلفی برای مقایسه،شناسایی و تشخیص اثر انگشت وجود دارد که یکی از این روش‌ها، روش تطابق الگو می‌باشد. در این روش الگوهای به دست آمده از اثر انگشت افراد به سادگی با یکدیگر مقایسه می‌شوند.

البته این کارها امروزه با دست انجام نمی‌شود و توسط الگوریتم‌هایی اثر انگشت اسکن و با سایر اثر انگشت‌های موجود در بانک اطلاعاتی مقایسه می‌شود و کامپیوتر به سرعت می‌تواند آن الگویی که از همه شبیه‌تر است را تشخیص دهد و اعلام کند.
روش دیگر و پرکاربردتر نیز روش نشانه‌گذاری الگوهای اثر انگشت است که در این روش الگوها و خطوط روی انگشت نشانه‌گذاری و جهت‌گذاری می‌شوند و این جهت‌ها و نشانه‌ها با جهت‌ها و نشانه‌های سایر اثر انگشت‌ها مورد مقایسه قرار می‌گیرد و نتیجه را اعلام می‌کند.

بیشتر بخوانید : اکسس کنترل تشخیص چهره

 

کلام آخر

البته این تعداد از اثر انگشت‌های منحصر به فرد و متفاوت شاید نسبت به ذهن محدود انسان‌ها ناممکن به نظر بیاید، اما انجام این کار برای خالقی نامحدود و بی‌همتا غیر ممکن نیست و خداوند بر همه‌چیز تواناست.

همچنین باید بگوییم نه تنها اثر انگشت در انسان‌ها منحصر به فرد است، بلکه الگوی روی زبان انسان‌ها و قرنیه‌ی چشم انسان‌ها نیز منحصر به فرد است که به علت سهولت استفاده از اثر انگشت در تشخیص هویت، این روش بیشترین کاربرد را در دنیا جهت تشخیص هویت افراد دارد.

فراتکنو ارائه دهنده دستگاه ها و نرم افزارهای حضور و غیاب