به وب سایت رسمی شرکت فراتکنو خوش آمدید

اطلاعیه : امکان نصب حضوری در شهر تهران فراهم گردید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه و اعزام کارشناس با واحد فروش تماس حاصل نمائید

DMZ و کاربرد آن در دستگاه حضور و غیاب
DMZ
Rate this post

ما در این قسمت از وبسایت حضور و غیاب فراتکنو قصد داریم توضیحاتی راجع به DMZ و نحوه ی جالب پیدایش این کلمه در حوزه ی شبکه و آی تی و همچنین عملکرد آن در دستگاه حضور و غیاب را برای شما شرح دهیم.امیدواریم این مقاله بتواند  کمکی هرچند کوچک در حل مشکلات مجموعه و همچنین دانش افزایی شما انجام دهد.
امروزه با توجه به اهمیت زمان و مقوله بهره وری در ادارات دولتی و غیر دولتی و همچنین موسسات به مدد پیشرفت تکنولوژی جهت جلوگیری از اتلاف انرژی و وقت و افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه ها، انجام امور اداری و کاری به سمت مکانیزه شدن سوق داده شده است که در این میان نمی توان نقش پررنگ دستگاه های حضور و غیاب و اتوماسیون های اداری را نادیده گرفت.

دستگاه حضور و غیاب کمک شایانی به جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی و همچنین کاهش هزینه‌های مربوط به مسئله تایم شیت کاری کرده‌اند و نظم خاصی را به چارت های کاری ادارات و موسسات بخشیده اند.

به دلیل بزرگی و گستردگی بعضی از ادارات و سازمان هااز جنبه شعب مختلف، تعداد کارندان زیاد و … کنترل حضور و غیاب پرسنل برای مدیران این مجموعه ها امری مشکل ساز می باشد و نیازمند یک سیستم مرکزی با یکپارچگی دقیق می باشد.برای ارتباط بین این دستگاه های حضور غیاب راهکار های مختلفی مانند استفاده از پورت فورواردینگ و DMZ وجود دارد.

تاریخچه DMZ (دی ام زد چیست):

در سال ۱۹۵۰ میلادی در جریان جنگ بین کره جنوبی و شمالی پیشنهادی از طرف سازمان ملل به دو کشور شد که منطقه ای در میان مرز این دو کشور به عنوان منطقه غیر نظامی (demilitarized zone)انتخاب شود تا مردم در این منطقه بتوانند بدون مشکل ورود ساختار نظامی هر دو کشور گذران زندگی کنند که مورد موافقت دو کشور قرارگرفت.

مردم از این منطقه به عنوان منطقه ارتباطی بین دو کشور در حال جنگ استفاده می کردند که در این محیط هیچگونه صدمه‌ای از سمت دو کشور به آنها وارد نمی شد.

تاریخچه DMZdmz بعدها به همین مفهوم در شبکه های کامپیوتری نیز به وجود آمد.

dmz یک نوع طراحی شبکه است در واقع  dmzشبکه‌ای است که مابین شبکه خصوصی یا داخلی شما و شبکه خارجی یا اینترنت قرار می گیرد.

این شبکه به کاربران خارج از سازمان اجازه ارتباط مستقیم با سرور های داخلی سازمان را نمی دهد و به همین وسیله از اطلاعات سازمان حفاظت می‌کند.

dmz یک مرز ارتباطی بین دو شبکه است که به هم اعتماد ندارند.

(جنگ کره شمالی و جنوبی را به خاطر بیاورید )طبیعتاً شما نیز به شبکه عمومی اینترنت اعتماد ندارید.

ساختارdmz معمولاً توسط فایروال ها و یا پروکسی های سرور هایی طراحی  می‌شوند که در لایه های مختلف شبکه قرار می گیرند.

در یک ساختار dmz در یک شبکه معمولی یک کامپیوتر یا سرور (همان هاست)در محیط  dmzقرار می گیرد و  تمامی درخواست هایی که کاربران داخلی برای برقراری ارتباط با خارج از شبکه دارند را دریافت می کنند.

این هاست بعد از دریافت این ترافیک ها آن ها را به سمت شبکه عمومی یا اینترنت هدایت می‌کند سپس پاسخ ترافیک ها را برای کاربر داخلی ارسال می‌کند. توجه کنید در این طراحی ساده هیچگونه ترافیکی نمی تواند از شبکه عمومی به شبکه خصوصی وارد شود.

کاربرانی که در شبکه خارجی( اینترنت) قرار دارند صرفاً به هاستی که برای dmz  طراحی شده دسترسی پیدا می کنند نه به شبکه داخلی .

معماری های مختلفی برای طراحی dmz وجود دارد که در این مقاله فرصت بسط و شرح آنها نیست و فقط به اشاره به آنها بسنده می کنیم.

  • dmz با استفاده از یک فایروال
  • dmz با استفاده از دو فایروال

در مقالات بعد حتماً راجع به این دو مبحث مطالبی ارائه خواهد شد.

بیشتر بخوانید : سیستم های حضور و غیاب ۲ بخش

 

کاربرد dmz در دستگاه حضور و غیاب:

تا به اینجای مقاله به توضیح در مورد dmz پرداختیم. حال این سوال پیش می آید که کاربرد dmz در دستگاه حضور و غیاب چیست؟

اصلی ترین مرحله دستگاه حضور و غیاب بعد از ثبت تردد تخلیه اطلاعات ترددی سیستم حضور و غیاب می باشد.

فرض کنید مجموعه ای  دارای دو شعبه در دو جای مختلف از هم می باشد حال برای تخلیه دستگاه حضور غیاب خود چه کاری باید انجام داد؟

پاسخ این سوال ساده است می توان از طریق مودم و با استفاده از dmz این کار را به راحتی انجام داد .

قدم اول تهیه آی پی استاتیک از شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت خود استservice provider) (. توجه داشته باشید آی پی استاتیک را باید برای جایی که دستگاه حضور و غیاب خود قرار دارد تهیه کرد. قدم بعدی قرار دادن دستگاه حضور و غیاب در شبکه مجموعه خود است.

قدم نهایی نیز ورود به تنظیمات مودم مجموعه است و وارد کردن آی پی دستگاه حضور و غیاب در قسمتdmz  مودم به همین راحتی  .

dmz در دستگاه های حضور و غیاب به چه صورت عمل می کنند؟

برای برقراری ارتباط بین دستگاه و نرم افزار حضور و غیاب با فرض این چیدمان که دستگاه حضور و غیاب درمکانA  و نرم افزار حضور و غیاب پرسنل در مکان B قرار داشته باشند در صورتی که خارج از شبکه داخلی یعنی بستر اینترنت در مکان B، آی پی استاتیک مجموعه A فرا خوانده شود، DMZ ترافیک ارسالی را به سمت آی پی تعریف  شده می فرستد.

در صورت برقراری ارتباط دستگاه حضور و غیاب با هاست dmz پاسخ دریافتی منجر به تخلیه دستگاه حضور و غیاب بر روی نرم افزار حضور و غیاب خواهد بود.

اینجا به پایان این مقاله می رسیم امیدواریم همچون گذشته این مقاله توانسته باشدکمکی هرچند کوچک در پیشرفت مجموعه کاری شما کرده باشد .

منبع:سیستم حضور و غیاب فراتکنو

دانلود نرم افزارهای مورد نیاز