علم بیومتریک (قسمت دوم)

علم بیومتریک قسمت 2

علم بیومتریک (قسمت دوم)

در این بخش با قسمت دوم موضوع علم بیومتریک از وبسایت حضور و غیاب فراتکنو در خدمت شما هستیم. بیشتر ما انسان ها برای ورود به خانه یا استفاده از ماشین و موتور سیکلت از کلید استفاده می کنیم و معمولا این اضطراب با ما بوده که کلید خود را گم کنیم یا مثلا نگرانی این را داریم که پسورد سیستم خود را فراموش کنیم. اين مسئله و مشكلات امنيتي اين روش‌ها باعث شده در مكان هايي كه نيازمند امنيت بالا هستند، از سيستم هاي بيومتريكي استفاده کینم. بيومتريك علم شناسايي افراد از طريق مشخصات انساني اوست كه شامل اثر انگشت،كف دست ،صورت، امضاء، دست خط ،اسكن عنبيه و شبكيه، صدا و غيره است. در علم بيومتريك اعضايي از بدن مورد توجه قرارگرفته كه استفاده از آن‌ها راحت تر و كم ضررتر باشد. هر كدام از روش هاي مورد استفاده داراي نقاط ضعف و قدرتي هستند كه با تركيب آن‌ها با ديگر روش هاي امنيتي می‌توان ضعف هاي موجود را از بين برد.

ویژگی های بیومتریک انسان ها با ۹ پارامتر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که عبارتند از:

۱- مقبولیت، میزان پذیرش تکنولوژی

۲- قابلیت ارزیابی، سهولت استفاده برای ارزیابی نمونه ‌‌های متفاوت.

۳- دوام، معیاری برای آن که سنجش شود یک ویژگی چه مدت عمر می‌کند.

۴- یکتایی، چه تعداد نمونه متفاوت را می‌توان تفکیک کرد.

۵-کارآیی، دقت، سرعت و پایداری روش مورد استفاده.

۶- عمومیت، هر شخص دارای آن ویژگی باشد.

۷-جایگزین، سهولت در استفاده از جایگزین

۸- تصدیق هویت، در تصدیق هویت مشخصه یک فرد به پایگاه اطلاعات ارسال می ‌شود و هدف بررسی آن به منظور تصدیق هویت آن فرد می‌ باشد که پاسخ سیستم الزاماً مثبت و یا منفی است.

۹- تشخیص هویت، در سیستم ‌‌های تشخیص هویت مشخصه بیومتریک فرد به سیستم ارائه می‌شود و سیستم با جستجوی پایگاه اطلاعات مشخصات فرد را در صورت موجود بودن استخراج می‌کند.

عموماً در سیستم ‌های بیومتریک از دو نوع ویژگی مختلف افراد جهت شناسایی استفاده می ‌شود که در ادامه به دسته بندی انواع این پارامتر ها می پردازیم.

پارامتر‌های فیزیولوژیکی

این ویژگی‌ها از زمان تولد انسان و گاهی هم قبل از تولد انسان شروع به شکل گیری می کنند و تا آخر عمر در بدن انسان ثابت و غیرقابل تغییر هستند. این پارامتر‌های فیزیولوژیکی شامل (چشم – اثر انگشت – چهره نگاری – دست – رگ ها – گوش – لب ها – شکل ظاهری پوست – طيف الکترو مغناطيسي پوست – ناخن ) هستند.

بیشتر بخوانید : بررسی قیمت دستگاه حضور و غیاب

 

پارامتر‌های رفتاری

این ویژگی‌ها در حقیقت خصوصیات ناشی از رفتار‌های انسان هاست نظیر راه رفتن انسان که گاهی با نگاه کردن آن از پشت سر می‌توان تشخیص داد که وی کدام یک از دوستانتان است. این پارامتر‌های رفتاری شامل (امضا نگاری – نحوه تايپ کردن – دست‌خط – صوت نگاری – نحوه راه رفتن  و …) هستند.

یکی دیگر از پارامتر هایی که در هریک از انسان ها به صورت اختصاصی وجود دارد بیومتریک‌ های شیمیایی افراد می باشد و نحوه ی عملکرد آن به این شکل است که الگوي حرارتي تابش شده از صورت فرد، دست‌ها و يا حتي رگ‌ هاي فرد را به کمک يک دوربين مادون قرمز ضبط و سپس پردازش مناسب را انجام می‌دهند. اگر بخواهیم موضوع بیومتریک را ادامه دهیم می توان هر یک ویزگی های ذکر شده در پارامتر های فیزیولوژیکی و رفتاری را به طور دقیق تر و نحوه ی عملکرد آن ها را شرح داد.

امیدواریم این مقاله که از ویسایت حضور غیاب فراتکنو ارائه شد برای شما عزیزان مفید واقع گردد.

منبع : دستگاه حضور و غیاب فراتکنو