به وب سایت رسمی شرکت فراتکنو خوش آمدید

اطلاعیه : امکان نصب حضوری در شهر تهران فراهم گردید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه و اعزام کارشناس با واحد فروش تماس حاصل نمائید

نحوه عملکرد دستگاه حضور و غیاب با قابلیت تشخیص چهره
حضور و غیاب
Rate this post

نحوه عملکرد دستگاه حضور و غیاب با قابلیت تشخیص چهره

به دلیل شیوع ویروس کوید ۱۹ و اهمیت بهداشت تماس فیزیکی بهترین راه حل ممکن استفاده از فناوری تشخیص چهره و دستگاه هایی است که به این قابلیت مجهز هستند.در ادامه مفصل به این موضوع میپردازیم.

سعی بر این است تا با ذکر مثال های واقعی به بررسی این قابلیت مهم بپردازیم.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره روشی برای شناسایی چهره از طریق علم و فناوری میباشد که بر اساس خطوط و ویژگی های  منحصر به فردی از قبیل فاصله چشمها از هم – فاصله چشم تا بینی – فاصله بین بینی و لبها  و موارد منحصر به فردی که در چهره هر شخصی وجود دارد نسبت به شناسایی آنها عمل میکند.تطابق چهره ثبت شده با اسکن زنده اصلی ترین بخش تشخیص چهره میباشد.

تکنولوژی تشخیص چهره در دستگاه حضور و غیاب

دستگاههای حضور و غیاب تشخیص چهره یکی از جذابترین و جدیدترین مدلهای سیستم تردد میباشند که مدت زیادی است که وارد بازار ایران شده اند . این دستگاه های حضورو غیاب بر اساس اطلاعات بیو متریک که یکی از اصلی ض۳ظقترین آنها چهره افراد میباشند کار میکنند . این مدل از دستگاههای حضوروغیاب برخلاف دستگاههای کارتی و اثر انگشتی با توجه به شناسایی اطلاعات منحصر به فرد شخصی ( بیومتریک )  از ایمن ترین و مطمئن ترین دستگاههای تردد به حساب می آیند.

بیشتر بخوانید : خروجی دستگاه های حضور و غیاب

 

دستگاههای حضوروغیاب تشخیص چهره با استفاده از تکنولوژی به کار رفته در آنها  یک تصویر ورودی توسط دوربین هایی که در دستگاه تعبیه شده است از افراد در حافظه خود ذخیره میکنند که در هنگام شناسایی با استفاده از این اطلاعات نسبت به شناسایی افراد و ثبت حضور و غیاب آنها اقدام میکنند.

دانلود نرم افزارهای لازم

 

سرعت تشخیص در دستگاه حضور و غیاب

دستگاههای حضوروغیاب تشخیص چهره از سرعت و دقت بالایی برخوردار هستند که میتوانند در کمترین زمان نسبت به شناسایی چهره افراد اقدام کنند. در این مدل دستگاهها برای هر پرسنل یک چهره منحصر به فرد تعریف میشود و تقریبا تقلب غیر ممکن میباشد.تعاریف در این مدل دستگاهها به دو روش قابل انجام میباشد . روش اول از طریق سخت افزار یا دستگاه حضور و غیاب میباشد که در این روش کاربری که به تنظیمات دستگاه دسترسی دارد میتواند چهره افراد را بر روی دستگاه تعریف نماید .

این مدل تعریف چهره برای سازمانهایی که دستگاههای حضوروغیاب متعددی دارند و امکان برقرای ارتباط با آنها وجود ندارد بسیار مناسب میباشد. در برخی از مدلهای دستگاه تشخیص چهره این امکان که بتوان چهره های تعریف شده را از طریق  USB  نیز انتقال داد وجود دارد که باعث میشود دیگر نیازی نباشد چهره افراد را در همه دستگاههای حضور و غیاب تعریف کرد و فقط کافیست در یک دستگاه معرفی شود و به سایر دستگاهها انتقال داده شوند.

حضور و غیاب

نحوه عملکرد دستگاه حضور و غیاب با  قابلیت تشخیص چهره :

۱ – صرفه جویی در زمان :

دستگاه حضوروغیاب تشخیص چهره با توجه به الگوریتم شناسایی بسیار سریعتر از دستگاههای دیگر نسبت به شناسایی افراد و ثبت ورود و خروج پرسنل اقدام میکند.

۲ – بهداشت فردی پرسنل :

در این مدل دستگاهها با توجه به اینکه امکان تماس فیزیکی با دستگاه حضوروغیاب وجود ندارد امکان سرایت بیماریهای واگیردار بسیار پایین بوده و باعث میشود پرسنل با خیال راحتتری از دستگاه حضوروغیاب استفاده کنند .

۳ – سرعت و دقت بالا :

با توجه به اینکه شناسایی افراد در این مدل دستگاه ها بر اساس ویژگیهای منحصر به فرد هر شخصی بوده دقت و سرعت شناسایی در دستگاههای حضوروغیاب تشخیص چهره بسیار بالا میباشد .

۴ – جلوگیری از اشتباه یا خرابکاری :

در دستگاه حضوروغیاب تشخیص چهره فقط میتوان برای هر کد یک چهره تعریف نمود و با توجه به این ویژگی امکان تقلب در این دستگاه بسیار کم و یا صفر میباشد.

البته در حال حاضر دستگاههای حضور و غیاب چند کاره نیز در بازار موجود میباشند که علاوه بر ماژول تشخیص چهره به ویژگیهای دیگری مانند تشخیص اثر انگشت – تشخیص کارت و یا کد و رمز نیز مجهز میباشند که باعث میشود راهکارهای جایگزینی برای ثبت تردد نیز وجود داشته باشد.

با توجه به مطالب ذکر شده و همچنین بحث بیماریهای واگیردار مخصوصا کرونا ( Covid19  ) میتوان به این نتیجه رسید که دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره میتواند انتخاب بسیار مناسبی برای سازمانها و شرکت ها مخصوصا بیمارستان ها و کاخانجات باشد.